Debata nad dalszym wsparciem finansowym i wojskowym dla Ukrainy ze strony państw członkowskich UE.
Europoseł ECR Michał Dworczyk zabrał głos w 85. rocznicę ataku Sowietów na Polskę. W czasie swojego przemówienia odniósł się do konieczności bardziej stanowczych działań wobec Rosji, podkreślając historyczną perspektywę.
Szanowna Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo! Koleżanki i Koledzy! Dzisiejsza debata toczy się w dniu szczególnym. Mianowicie w 85. rocznicę ataku Sowietów na Rzeczpospolitą Polską. Rosjanie zaatakowali, łamiąc traktat pokojowy, łamiąc traktat o nieagresji.
Dlaczego o tym przypominam? Dlatego, że mam wrażenie, słuchając dzisiejszej debaty na tej sali, że niektórzy albo nie wiedzą, albo zapomnieli, że Rosja była, jest i będzie państwem barbarzyńskim, wiarołomnym, agresywnym, które rozumie wyłącznie język siły. Dlatego nasze działania muszą być bardziej odważne i konsekwentne niż do tej pory.
Dworczyk przypomina, że debata odbywa się w rocznicę ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku, co podkreśla stałą agresywną i wiarołomną naturę Rosji.
Mija już 2,5 roku od rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciw Ukrainie, w czasie której dziesiątki tysięcy ludzi straciło życie, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia domów. I choć Unia Europejska nieustannie wyraża swoją solidarność, to wciąż jest bardzo dużo firm, które eksportują z łatwością na teren Rosji materiały, na które nałożone są sankcje.
Wskazuje na trwającą od 2,5 roku wojnę w Ukrainie, która przyniosła dziesiątki tysięcy ofiar oraz przymusowe przesiedlenia milionów ludzi.
Musimy zatrzymać ten skandaliczny proces. Niezbędna jest większa kontrola eksportu i identyfikacja szlaków przemytu omijających wprowadzone na Rosję sankcje, a następnie ich bezwzględne wyeliminowanie. Potrzeba przy tym współpracy służb europejskich. Najwyższy czas skończyć robienie krwawych interesów z Rosją. Rządy krajów, których firmy uczestniczą w tym procederze, muszą podjąć realne działania.
Dworczyk zwraca uwagę na skandaliczne przypadki omijania sankcji przez firmy eksportujące do Rosji i apeluje o większą kontrolę oraz współpracę służb europejskich w celu eliminacji takich procederów.