Debata w Parlamencie Europejskim nt niszczycielskich powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, ofiar śmiertelnych oraz gotowość UE do działania w razie takich klęsk spotęgowanych przez zmianę klimatu.
Michał Dworczyk w imieniu grupy ECR mówi o dramatycznej sytuacji związanej z powodziami, które dotknęły Polskę, zwłaszcza województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. Opisuje ogromne zniszczenia, ewakuację tysięcy ludzi oraz ofiary śmiertelne, podkreślając skalę tragedii. Wyraża wdzięczność za ofiarną pracę służb ratunkowych i obywateli, a jednocześnie apeluje o natychmiastową pomoc finansową z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Proponuje także zawieszenie sesji plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na wsparcie dla ofiar powodzi oraz odbudowę infrastruktury.
– Pani Przewodnicząca! Polska jako kolejny kraj w Europie zmaga się z ekstremalną powodzią. Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego zostali najciężej dotknięci przez żywioł. Wielu straciło dach nad głową, a woda zalała dorobek ich życia. Ewakuowano kilka tysięcy osób, niestety są też ofiary śmiertelne. Szanowni Państwo, w moim regionie, w Lądku Zdroju, w Stroniu Śląskim, w Kłodzku, w Trzebieszowicach i szeregu innych miejscowości naprawdę nie można wyjść ze zdumienia i nie można uwierzyć, że to te same miejsca, które oglądaliśmy jeszcze kilka dni temu.
Sytuację związaną z ekstremalnymi powodziami, które dotknęły Polskę, szczególnie województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie przedstawił Michał Dworczyk. W swoim wystąpieniu podkreśla ogrom zniszczeń, jakie żywioł wyrządził mieszkańcom, którzy stracili swoje domy i majątki. Zwraca uwagę na ewakuację tysięcy ludzi oraz tragiczne ofiary śmiertelne, podkreślając dramatyzm sytuacji w swoim regionie, w miejscowościach takich jak Lądek Zdrój, Stronie Śląskie czy Kłodzko.
Chciałbym przekazać wyrazy ogromnego uznania i wdzięczności dla ofiarnej pracy oraz natychmiastowej reakcji wszystkich osób zaangażowanych w walkę z powodzią i akcje ratunkowe. Władze lokalne, służby ratunkowe, straż pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej, ale przede wszystkim zwykli obywatele działają bez wytchnienia, ewakuując ludzi, udzielając pomocy i wzmacniając wały przeciwpowodziowe. Jest to przykład prawdziwej solidarności i współpracy. Powrót do normalnego życia będzie trwał miesiącami, a być może latami. Oprócz zalanych i zburzonych domów ustępująca woda odsłania również zerwane mosty i drogi, a wśród zniszczonych miejsc są także bezcenne zabytki, świadectwa naszej kultury, religii i historii.
Europoseł wyraził uznanie i wdzięczność dla osób zaangażowanych w walkę z powodzią i akcje ratunkowe. Dworczyk chwali władze lokalne, służby ratunkowe, straż pożarną, Wojska Obrony Terytorialnej oraz zwykłych obywateli za ich ofiarną pracę i natychmiastową reakcję, podkreślając ich wkład w ewakuację ludzi, udzielanie pomocy i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych. Zaznacza również, że powrót do normalności będzie długotrwały, a oprócz zniszczonych domów woda zniszczyła także mosty, drogi oraz bezcenne zabytki, będące świadectwem kultury i historii.
Pomoc długofalowa, analizy, budowa wspólnych instytucji jest ważna, ale pomoc jest pilnie potrzebna już dzisiaj. Dlatego przedstawiam dwa bardzo konkretne postulaty. Po pierwsze natychmiastowe uruchomienie środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Po drugie zawieszenie na okres roku sesji plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i organizowanie ich wyłącznie w Brukseli oraz przekazanie zaoszczędzonych w ten sposób setek milionów euro na pomoc powodzianom. Środki z funduszu mogą być wykorzystane na naprawę tego, co uległo zniszczeniu, jak i zapobieganie podobnym zjawiskom w przyszłości.
Michał Dworczyk skupia się na pilnej potrzebie wsparcia dla ofiar powodzi. Poseł do PE podkreśla, że choć pomoc długofalowa i analizy są ważne, konieczne jest natychmiastowe działanie. Proponuje dwa konkretne postulaty: po pierwsze, szybkie uruchomienie środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, a po drugie, zawieszenie sesji plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na rok i organizowanie ich wyłącznie w Brukseli, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na pomoc powodzianom. Środki te mają posłużyć zarówno do naprawy zniszczeń, jak i do zapobiegania podobnym katastrofom w przyszłości.
To niezwykle ważne, aby poza pomocą poszkodowanym jak najszybciej zainwestować w nową infrastrukturę. Decyzję o ograniczeniu na okres roku sesji plenarnej do Brukseli pozwoliłoby zaoszczędzić setki milionów euro, przede wszystkim na transporcie, które są obecnie pilnie potrzebne na usuwanie tragicznych skutków tej katastrofy.
Popierając jako ECR treść rezolucji i zapowiadając wprowadzenie poprawek naszych, jeszcze raz stanowczo apelujemy o pomoc, nie tylko w gestach i słowach Solidarności, ale poprzez natychmiastowe przekazanie środków dla poszkodowanych przez kataklizm.