W poniedziałek 20 listopada, w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, w siedzibie Grupy WB, została podpisana umowa na dostawy jednego z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia – zestawów Amunicji Krążącej WARMATE – dla Wojska Polskiego.
W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej umowę podpisał dowódca Jednostki Wojskowej NIL płk Mirosław Krupa, ze strony Grupy WB umowę podpisał Prezes Piotr Wojciechowski. Podczas podpisania umowy obecny był także wiceminister Michał Dworczyk.
Zgodnie z podpisaną umową na wyposażenie sił zbrojnych trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. W skład każdego zestawu będzie wchodziło 10 dronów. Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane jeszcze przed końcem 2017 roku. Kontrakt zawiera szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe.
Szef MON zwrócił uwagę, że broń, która ma trafić do wojsk operacyjnych, w tym spece z podpisaną umową na wyposażenie sił zbrojnych trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. W skład każdego zestawu będzie wchodziło 10 dronów. Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane jeszcze przed końcem 2017 roku. Kontrakt zawiera szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe.
System Amunicji Krążącej WARMATE, który na mocy podpisanej dzisiaj umowy trafi na wyposażenie jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty WP, jest rozwijany w Grupie WB od ponad dwóch lat. System WARMATE oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowice kumulacyjna – do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczna – do likwidowania umocnionych punktów oporu.
Obecnie tylko kilka krajów na świecie prowadzi prace nad tego typu rodzajem uzbrojenia. Oprócz Polski systemy tej klasy (loitering ammunition) są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Swoją światową premierę system WARMATE miał podczas targów DSEi w Londynie w 2015 i już pod koniec tego roku jak mówi Dyrektor ds. Rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics dr inż. Wojciech Komorniczak „system osiągnął gotowość (…), powstaje w kooperacji przemysłu prywatnego i państwowego, wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.