Michał Dworczyk
/ Historyk, instruktor harcerski, samorządowiec i polityk /
Moja historia
i doświadczenie
samorządowiec i polityk
Mój biogram
Absolwent wydziału historii na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej. Wieloletni działacz społeczny i samorządowy. W latach 1994 - 2005 instruktor Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Przez lata zaangażowany w pracę NGO’s pomagających Polakom na terenach byłego ZSRR oraz wspierających przemiany demokratyczne na tym obszarze.
W latach 2006–2015 samorządowiec warszawski, w latach 2015–2024 poseł na Sejm RP z Subregionu Wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku.
Pracował m.in. w sejmowych komisjach obrony narodowej, spraw zagranicznych oraz łączności z Polakami za granicą.
W latach 2017-2023 kolejno: wiceminister obrony narodowej, szef Kancelarii Premiera RP, członek Rady Ministrów. W 2020 roku jako pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień stworzył wraz z zespołem ogólnopolski system szczepień.
W 2022 roku, w pierwszych miesiącach rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę odpowiedzialny za koordynację pomocy humanitarnej i militarnej przez część polskiej administracji. Za pomoc Ukrainie został odznaczony przez prezydenta W. Zełeńskiego orderem „Za zasługi” II klasy, a przez ministra obrony Ukrainy O. Reznikowa medalem „Za pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy”. Przez Radę Miejską Buczy wyróżniony honorowym obywatelstwem miasta.
Pochodzi z patriotycznej rodziny. Dziadek od strony mamy, rtm. Kazimierz Lenartowicz został odznaczony m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Dziadek od strony taty, kpt. Marian Dworczyk lekarz, społecznik, odznaczony Orderem Polonia Restituta oraz medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przez instytut Yad Vashem – za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej.
Żonaty od 2002 roku, ma dwie córki i dwóch synów
Absolwent wydziału historii na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej. Wieloletni działacz społeczny i samorządowy. Przez lata zaangażowany w pracę NGO’s pomagających Polakom na terenach byłego ZSRR oraz wspierających przemiany demokratyczne na tym obszarze.
Moja historia
Korzenie i rodzina
Pochodzę z rodziny o patriotycznych tradycjach. Mój dziadek, rotmistrz Kazimierz Lenartowicz (Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych) służył w II Korpusie Wojska Polskiego w Rosji. Jako młody porucznik dowodził szwadronem ułanów w szarży pod Kaniowem oraz walczył w wojnie polsko–bolszewickiej.
Po kampanii 1939 roku, 3 lata spędził w łagrach, by następnie wraz z armią gen. Andersa opuścić Związek Sowiecki. Zmarł na emigracji, nie mogąc z powodów politycznych wrócić do Polski. Drugi dziadek – kpt. lekarz Marian Dworczyk (Order Polonia Restituta) był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego, a następnie wojny polsko–bolszewickiej. Po jej zakończeniu prowadził praktykę lekarską na Śląsku, a następnie w centralnej Polsce. Był znanym lokalnie społecznikiem angażującym się w inicjatywy patriotyczne.
Rodzina
Moi najbliżsi
Mój tata – Jan Dworczyk, farmaceuta, w czasie wojny był harcerzem Szarych Szeregów ps. „Michał”. Po wojnie dużą część życia poświęcił rozwojowi turystyki pieszej i kajakowej w ramach PTTK.
Moja mama jest emerytowaną geodetką. Jako działaczka „Solidarności” kolportowała prasę i książki ukazujące się w tzw. drugim obiegu. W roku 1982, mając siedem lat, po raz pierwszy trafiłem wraz z mamą na antykomunistyczną demonstrację.
Zaangażowanie społeczne
Polityka i samorząd
Jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości od 2002 roku. W latach 2006–2015 byłem radnym: Dzielnicy Śródmieście, miasta st. Warszawy, Sejmiku Mazowieckiego. Do 2024 roku miałem zaszczyt reprezentować w Sejmie mieszkańców Subregionu Wałbrzyskiego.
W latach 2005-2007 pracowałem jako główny doradca Prezesa Rady Ministrów, zaś w latach 2008-2010, byłem doradcą Prezydenta RP. W obu przypadkach zajmowałem się wspieraniem Polaków poza granicami kraju oraz polityką historyczną.
W 2015 roku zostałem posłem, przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz członkiem Komisji Obrony Narodowej.
PAsja
Obronność
i bezpieczeństwo
W latach 2016-2017 roku jako poseł, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej pracowałem, a następnie prezentowałem nowelizację ustawy o Powszechnym Obowiązku Wojskowym – tworzącą Wojska Obrony Terytorialnej.
W 2017 roku, jako wiceminister Obrony Narodowej, nadzorowałem i wspierałem proces budowy WOT. Wspierałem wprowadzanie nowoczesnego polskiego sprzętu wojskowego do naszej armii – m.in. karabinka GROT, moździerza 60 mm, czy dronów uderzeniowych Warmate.
Współpraca z Premierem Mateuszem Morawieckim
Kancelaria Prezesa
Rady Ministrów
Przez sześć lat (2017–2022) miałem zaszczyt kierować Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a w latach 2019–2023 pracować w rządzie jako członek Rady Ministrów. Moim zadaniem było zbudowanie sprawnego urzędu, który efektywnie wspomaga pracę Premiera oraz rządu.
Ponadto, wielokrotnie w sytuacjach kryzysowych premier powierzał mi zadania związane z koordynacją działań różnych działów administracji. W trakcie pandemii COVID 19 byłem odpowiedzialny m.in. za budowę szpitali tymczasowych – w tym pierwszego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie, w którym hospitalizowano blisko 2 tysiące osób. Wspólnie ze współpracownikami opracowałem i wdrożyłem Narodowy Program Szczepień
Poseł Dolnego Śląska
Praca dla regionu
W 2023 r. ponownie zostałem posłem na Sejm RP, reprezentując mieszkańców Subregionu Wałbrzyskiego. Byłem wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Polsko-Ukraińskiej Grupy Bilateralnej oraz przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Odporności RP.
Byłem zaangażowany w pozyskanie środków na Dolnośląskie Centrum Onkologi. Dzięki mojej pomocy zostały przyjęte decyzje i pozyskane środki na budowę Dróg Ekspresowych: S5, S8, S94. Po latach starań doprowadziłem do utworzenia liczącej ponad 120 ha strefy inwestycyjnej pod Ząbkowicami Śląskimi. Aktywnie wspierałem działania specjalnych stref ekonomicznych – wałbrzyskiej oraz legnickiej w pozyskiwaniu inwestorów i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Sprawy międzynarodowe
Parlament Europejski
W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 8 czerwca 2024 r. otrzymałem 123 908 głosów od mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Ten wynik – najlepszy na liście – dla kandydata z 3. miejsca to coś więcej niż liczba. To wielkie zobowiązanie do ciężkiej pracy na rzecz obu naszych regionów.