Interpelacja dotycząca kwestii pierwszorzędnych wymagająca odpowiedzi na piśmie tj. Finansowanie przez UE fizycznych struktur ochrony granic, takich jak mury, płoty czy inne bariery wznoszone na granicach zewnętrznych do Komisji w imieniu grupy ECR, której współautorem jest Michał Dworczyk:
Pomimo że wrogie mocarstwa stale wykorzystują masową migrację jako broń w celu osłabienia bezpieczeństwa państw członkowskich, Komisja odmawia finansowania fizycznych barier stawianych na zewnętrznych granicach.
W lutym 2023 r. Rada Europejska zaapelowała do Komisji o „natychmiastowe uruchomienie znacznych funduszy i środków UE”, aby pomóc państwom we wzmacnianiu „zdolności i infrastruktury do ochrony granic”.
Większość państw członkowskich wezwała przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen do zniesienia moratorium Komisji i zapewnienia unijnego finansowania fizycznych struktur ochrony granic, takich jak mury, płoty czy inne bariery. Kilku posłów do Parlamentu Europejskiego ponowiło ten wniosek w piśmie wystosowanym po wyborach europejskich. Przewodnicząca von der Leyen nadal nie odpowiedziała ani nie wydała żadnego publicznego oświadczenia na temat tego, czy moratorium zostanie utrzymane w mocy.
Przewodnicząca Komisji von der Leyen odpowiedziała, że UE „będzie działać na rzecz wzmocnienia naszych granic zewnętrznych”, w szczególności przez zapewnienie „zintegrowanego pakietu infrastruktury mobilnej i stacjonarnej – od samochodów po kamery, od wież obserwacyjnych po nadzór elektroniczny”.
W maju 2023 r. Komisja oświadczyła, że „finansuje infrastrukturę, jednostki mobilne i stacjonarne, systemy i sprzęt do nadzorowania granic, modernizację przejść granicznych, nowe instalacje systemów informatycznych, a także konserwację sprzętu, przeznaczając na to unijne środki finansowe”.
Większość państw członkowskich wezwała Komisję do zniesienia moratorium na finansowanie barier fizycznych na zewnętrznych granicach UE. Nowa Komisja powinna zatem bezzwłocznie uwzględnić ich żądania i przystąpić do finansowania barier fizycznych.
Wiele państw członkowskich UE boryka się z utrudnieniami w spełnianiu jednego z podstawowych warunków praworządności – zapewnianiu zdolności do egzekwowania przepisów regulujących wjazd i wyjazd cudzoziemców na terytorium państwa.
Pomimo kilkudziesięciu lat nielegalnej masowej migracji i ciągłych kryzysów, które nękają państwa członkowskie, w tym wielu przypadków, w których reżimy autorytarne wykorzystywały migrantów i masową migrację jako broń, oraz niekończących się przypadków nadużywania azylu i systemów opieki społecznej, Komisja nadal nie popiera budowy barier na granicach zewnętrznych UE.
Aby zniechęcić obcokrajowców do nielegalnego wjazdu do UE, niezbędne jest stworzenie struktur ochrony granic, takich jak mury, płoty czy inne bariery. UE powinna niezwłocznie umożliwić finansowanie utrzymania i wzmacniania istniejących barier na granicach zewnętrznych oraz wznoszenia nowych barier na granicach zewnętrznych na lądzie i na morzu. Finansowanie unijne powinno zapewnić bezpieczeństwo wszystkich odcinków granicy zewnętrznej UE.
- 1.Dlaczego Komisja nie dostrzega jeszcze realiów w terenie na granicach zewnętrznych UE i nie zniosła anachronicznego moratorium na finansowanie przez UE fizycznych barier na granicach?
- 2.Biorąc pod uwagę trwające wrogie działania na wschodniej granicy oraz fakt, że państwa członkowskie podjęły się budowy barier granicznych w celu przeciwdziałania instrumentalnemu traktowaniu migrantów, czy Komisja zmieni swoje podejście i wesprze finansowo z budżetu UE projekty państw członkowskich mające na celu wznoszenie barier na granicach zewnętrznych?