Od listopada 2017 roku w wybranych uczelniach na terenie całej Polski ruszają zajęcia w ramach programu Legia Akademicka. Program skierowany jest do studentów, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności w ramach podstawowego szkolenia wojskowego. W środę 18 października 2017 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja, na której zaprezentowano kształt powstającej Legii Akademickiej. W konferencji wzięli udział szef MON Antoni Macierewicz oraz sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.
Wiceminister Michał Dworczyk omawiając założenia projektu Legia Akademicka zaznaczył, że siła wojska zależy nie tylko od armii zawodowej, ale i przeszkolonych rezerw. Przypomniał, że program zakłada 30 godzin szkolenia teoretycznego na uczelni i 21 dni szkolenia poligonowego zakończone nadaniem przydziału mobilizacyjnego i stopnia szeregowego rezerwy lub – w formie rozbudowanej – 60 godzinami teorii i sześcioma tygodniami na poligonie dla zainteresowanych stopniem podoficera rezerwy.
Sekretarz stanu w MON, podkreślając znaczenie przeszkolonych rezerw zaznaczył, że siła wojska zależy nie tylko od armii zawodowej, ważne jest też, jak te siły zbrojne mogą zostać rozwinięte w czasie kryzysu. Roczne potrzeby szkoleniowe pod tym względem ocenił na 30-35 tysięcy. Przypomniał, że tegoroczny plan wojska przewiduje przeszkolenie 12 tys. rezerwistów na potrzeby korpusu szeregowych w trzech turnusach. – Zostało jeszcze ponad 20 tys. wierzymy że studenci będą stanowili znakomitą część tej liczby – dodał.